باغ شهر تبریز افتتاح شد

هرچند در سال های اخیر گوش شهروندان تبریزی به شنیدن خبر افتتاح پارک و فضای سبز عادت کرده است؛ اما آنچه مسئولان اجرایی پارک «باغ‌شهر تبریز» می گویند و آنچه چشم ها روایت می کنند، خبری سبزتر و ماندگارتر است.

پارک باغ‌شهر تبریز در خیابان ۲۲بهمن، مابین چهارراه نصف‌راه و چهارراه خطیب واقع شده است. جایی که به گفته شهروندان «پارک یا فضای سبز درست و حسابی نداشت.» صرف ایجاد فضای سبز در این منطقه، ساکنین را خوشحال کرد اما ویژگی های خاصی که در احداث این پارک مد نظر قرار گرفته، نشان می دهد با یک پارک معمولی با چند اصله درخت و چمن و پیاده راه مواجه نیستیم.

پارک باغ‌شهر یک «اولین» برای تبریز به شمار می آید، شاید در طول تاریخ این شهر، هیچ‌گاه شهرداری واحدهای مسکونی را تملک و به کاربری فضای سبز تبدیل نکرده بود.

اما سال گذشته شهرداری تبریز در اقدامی ابتکاری با تملک واحدهای مسکونی صفاری که یکی از مجتمع‌های مسکونی قدیمی تبریز و متعلق به یکی از ارگان های دولتی بود، تصمیم به تبدیل آن به یک باغ سنتی ایرانی گرفت که می‌توان از این اتفاق سبز به عنوان پلی برای وصال باغ‌شهر گذشته به باغ‌شهر آینده یاد کرد؛ همین موضوع در نامگذاری این پارک به نام «باغ‌شهر تبریز» بی تاثیر نبود.

طبق اعلام شهرداری منطقه ۶ تبریز، مساحت کل این پارک ۱.۳هکتار است که برای تملک آن ۳۴۰میلیاردریال و برای احداث آن ۲۰میلیاردریال هزینه شده است. حالا که تا چندروز دیگر «باغ‌شهر تبریز» افتتاح می شود و در اختیار عموم شهروندان قرار می گیرد، به مهم ترین ویژگی ها و وجوه تمایز این باغ سنتی ایرانی با سایر پارک ها نیم نگاهی می اندازیم.

سردربی که شما را به تاریخ فرا می‌خواند

سردربی که عنوان «باغ‌شهر تبریز» را در ورودی پارک به دوش می کشد، شبیه سردرب ورودی های تاریخی تبریز است و در کنار نرده های چوبی که از حریم پارک حفاظت می کند، در همان ابتدای کار ورود شما به ایران قدیم را خوش آمد می گوید.

ضیافت چشمان شما در باغ‌شهر تبریز با کتیبه نسبتا بزرگ و چوبی «یا مفتح الابواب» آغاز می شود که در همان گام های اول به چشم می خورد. مفتح الابواب یکی از صفات باری تعالی است و معمولا از گذشته های دور در ورودی اماکن از آن استفاده می شود.

مسیر آبی، مسیر سبز؛ هردو به یک مقصد می‌رسند

دسته گل های داووی که در دوطرف کاشته شده اند، با رنگ هایی چشم نواز مسیر پیاده راه باغ‌شهر را به شما نشان می دهند. البته مسیریابی با گوش ها هم در این پارک امکان پذیر است؛ کافی است به صدای نرم آب که مانند خطی آبی از ورودی تا انتهای باغ کشیده شده است، گوش کنید.

هیچ رنگ اضافه ای در باغ‌شهر به چشم نمی خورد؛ قهوه ای، سبز، قرمز و … .کل باغ ترکیبی از چوب، سنگ و آجر است و جالب تر اینکه تمام مصالح به کار گرفته شده، در تبریز خودمان تولید شده است. این را رضا بهجتی، معاون فنی و عمرانی شهردار منطقه ۶ تبریز می گوید.

اینجا همه‌چیز تبریزساخت است

برای حمایت از کارآفرینان بومی، تمام ابزار و مصالح باغ از تولیدکنندگان تبریزی خریداری شده است.